Regulamin organizacyjny Gabinetu Psychiatrycznego
ZAJMED Marta Zając
§ 1
Nazwa Podmiotu
Podmiot leczniczy działa pod nazwą ZAJMED Marta Zając.
§ 2
Cele i zadania Podmiotu
Prowadzenie świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii.
§ 3
Zakres udzielanych świadczeń
Badania diagnostyczne
Świadczenia terapeutyczne
Działania edukacyjno-konsultacyjne
Wydawanie zaświadczeń, opinii dotyczących zdrowia psychicznego
§ 4
Miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych
Adres podmiotu – ul. Przedwiośnie 2B/80, 30-502 Kraków
Dane kontaktowe: numer telefonu – 604 895 494, adres e-mail – gabinet.zajmed@gmail.com
§ 5
Umawianie Pacjentów na wizytę
Zapisywanie na wizyty do psychiatry jest możliwe: poprzez Rejestrację Online, telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości sms pod numerem telefonu 604 895 494.
Do zapisania pacjenta niezbędne jest jego imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu.
Na wizyty przyjmowani są wyłącznie wcześniej zapisani pacjenci.
Na pierwszej wizycie konieczne jest uzupełnienie danych osobowych na podstawie okazanego dokumentu tożsamości oraz podpisanie oświadczenia o dostępie do danych medycznych (czy pacjent upoważnia lub nie upoważnia kogoś do wglądu do swoich danych).
Kolejne wizyty – w razie konieczności – umawiane są osobiście przez pacjenta lub w sposób wymieniony w punkcie 1.
Rodzaje wizyt oraz ich czasy trwania są wyszczególnione na stronie zajmed.pl w zakładce CENNIK.
Lekarz ma zarezerwowany czas wyłącznie dla danego pacjenta w konkretnym terminie. Spóźnienie się, czyli przybycie pacjenta po wyznaczonej wcześniej godzinie, skutkuje skróceniem czasu wizyty. Wizyta kończy się o wcześniej wyznaczonej godzinie.
§ 6
Odwoływanie wizyt
Rezerwacja terminu wizyty stanowi wiążącą umowę pomiędzy lekarzem a Pacjentem.
Pacjent jest zobowiązany powiadomić lekarza o rezygnacji z wizyty lub zmiany jej terminu najpóźniej 24 godziny przed wyznaczonym terminem. Rezygnacja z wizyty odbywa się poprzez kliknięcie linku zawartego w wiadomości e-mail (otrzymanej po rezerwacji wizyty w Rejestracji Online) lub telefonicznie (także sms-em) pod numerem telefonu 604 895 494.
Wizyty przypadające po dniu wolnym od pracy, należy odwołać w dzień roboczy poprzedzający dzień wolny od pracy – np. wizyty poniedziałkowe odwołujemy najpóźniej w poprzedzający piątek.
W przypadku nie odwołania wizyty minimum 24h przed planowaną wizytą, konieczne będzie uiszczenie opłaty tak jakby wizyta się odbyła. Szanujmy swój czas i siebie nawzajem – dzięki odwołaniu wizyty z wyprzedzeniem, inny Pacjent ma szansę skorzystania z wolnego terminu.
Kolejna wizyta jest możliwa dopiero po uiszczeniu opłaty za nieodwołaną wizytę.
§ 7
Wydawanie zaświadczeń
Wydawanie zaświadczeń, orzeczeń, skierowań i recept odbywa się wyłącznie podczas wizyty. Nie dotyczy to zaocznych wizyt receptowych.
O zasadności wystawienia zaświadczeń, orzeczeń, wniosków i skierowań decyduje lekarz prowadzący.
O potrzebie przygotowania w/w dokumentów należy powiadomić lekarza na początku wizyty. Prośby zgłaszane pod koniec trwania wizyty nie będą rozpatrywane.
§ 8
Zasady obowiązujące przy wystawianiu recept zaocznych
Na prośbę leczącego się w gabinecie pacjenta, którego stan zdrowia jest dobry i stabilny, a farmakoterapia ma charakter kontynuacji, w sytuacjach wyjątkowych istnieje możliwość wystawienia e-recepty bez umówienia wizyty.
Recepta zaoczna może być wystawiona tylko Pacjentowi, który jest już w trakcie leczenia w Gabinecie Psychiatrycznym ZAJMED Marta Zając.
Recepta zaoczna może być wystawiona tylko, jeżeli jest ona niezbędna do kontynuacji leczenia oraz, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.
Recepta zaoczna może zawierać tylko te leki, które były przepisane w trakcie ostatniej konsultacji kontrolnej.
Recepta zaoczna, jest wystawiana na okres jednego do dwóch miesięcy – decyduje lekarz prowadzący.
Lekarz ma prawo odmówić wystawienia recepty zaocznej i zaprosić Pacjenta na konsultację kontrolną.
Recepta zaoczna jest wystawiana w terminie do dwóch dni roboczych (poniedziałek – piątek), licząc od dnia uzgodnienia takiej usługi z Pacjentem.
Koszt za wystawienie recepty zaocznej jest zgodny z Cennikiem dostępnym na stronie zajmed.pl
Płatność za wizytę receptową dokonywana jest w formie przedpłaty przelewem na podane na stronie zajmed.pl konto bankowe.
§ 9
Tajemnica Lekarska
Zakres tajemnicy lekarskiej został określony w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. Nr 28 z 1997 r. poz. 152 ze zm.) – co do zasady – w sposób absolutny. Oznacza to, że lekarz ma zakaz ujawniania:
jakichkolwiek informacji objętych tajemnicą
komukolwiek
gdziekolwiek
kiedykolwiek
i dla jakichkolwiek celów
Prawo dopuszcza ujawnienie informacji objętych tajemnicą lekarską na mocy 3 upoważnień:
za zgodą pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego (ex voluntas); Pacjent jest dysponentem informacji o sobie, dlatego ujawnienie tajemnicy lekarskiej może nastąpić za jego zgodą,
wprost z ustawy (ex lege); w art. 40 ust. 2 ustawy określony został następujący katalog przypadków, w których ujawnienie tajemnicy lekarskiej jest możliwe z mocy prawa,
za zgodą organu władzy publicznej lub innego upoważnionego podmiotu (ex oficio).